Joga nidra – jogijski zavestni globoki spanec
- Lili Pipp
- Mar 20, 2022
- 2 min read

Joga nidra prinaša izredno sproščenost, mirnost in jasnost. Je ena najglobjih meditacij, ki pelje zavedanje skozi mnoge mentalne procese do stanja popolne umiritve in globokega vpogleda.
Samo ime joga nidra pomeni jogijsko spanje. To je stanje zavestnega globokega spanca. V meditaciji ostanemo v zavestnem budnem stanju, kjer samo vežbamo fokus in pozornost, medtem ko dopustimo miselnim vzorcem, čustvom, občutkom in slikam, da se pojavijo, pa tudi oddidejo. Med jogo nidro pa gremo mimo zavestnega budnega stanja, preko stanja nezavestnega spanca v globoko spanje, vendar ostajamo budni. Čeprav je joga nidra izredno sprostilna, pa je tudi orodje za prečiščevanje karme.
Joga nidra je poznana jogijem in duhovnim vodjem že tisočletja. Med stanji zavesti, opisanimi v Upanishadah, ki so budnost, spanje, globoko spanje, uvrščamo jogo nidro v posebno kategorijo: zavestno globoko spanje. Obstaja tudi četrto stanje zavesti, to je turyija, ali čista zavest. Joga nidra po tej definiciji spada med tretjo in četrto stanje zavesti ter ima povezovalno vlogo. Skupaj z vajo meditacije lahko prodreta na področja nezavednega in ga ozavestita, ter tako prečistita področja, ki so bila do sedaj skrita in nezavedana. Ob širitvi zavesti pa lahko pridemo do realizacije čiste zavesti, ki prodira na vse nivoje zavedanja. Dostikrat stanje zavestnega globokega spanca zamenjujemo z lucidnim sanjanjem. Lucidno sanjanje se ukvarja predvsem z astralnim delom našega energetskega telesa in je uporabno pri vežbanju nenavezanosti. V lucidnem sanjanju imamo namreč ne razpolago naša čustva, ki hitro lahko postanejo tudi naše zatočišče pred realnostjo ali orodje za manipulacijo realnosti. Jogo nidro prepoznamo tako, da se v njej pravzaprav nič ne dogaja. Naše misli so v nerealizirani obliki. Kadar doživljamo taka stanja čez dan, ko smo nekaj časa brez misli ali ko meditiramo in pred seboj ne vidimo več nikakršnih slik, le čisto temo ali belo mlečno luč, smo pripravljeni za jogo nidro. V stanju joga nidre ni več nikakršnih dražljajev, samo popolna sproščena prisotnost. V tem stanju lahko posegamo v akaške zapise in pohitrimo oziroma predelamo karmične porive. Lahko bi rekli, da joga nidra posega na mejo prepisovanja dednega zapisa. Kraniosakralna terapija kot zunanja pomoč pri doseganju teh nivojev je zelo uspešna in se jo tako da uporabiti tudi za naš duhovni razvoj. Ob poglabljanju zavedanja lahko pridemo do stanja, ko smo stalno zavestni, ne glede na to, ali smo budni ali spimo, kar nas dela konstantno energetsko pretočne, nas pomlajuje in usmerja v tok življenja. joga nidra je tudi priprava na zavestno smrt.
Comments