Kako deluje kranio sakralna terapija?
- Lili Pipp
- Feb 27, 2022
- 1 min read
Updated: Feb 28, 2022

Le malo je struktur, ki imajo tako velik vpliv na delovanje telesa, kot so možgani in hrbtenjača, ki sta del centralnega živčnega sistema. Cel centralni živčni sistem pa je pod vplivom kraniosakralnega sistema – membran in tekočine, ki obkrožajo, ščitijo in hranijo možgane in hrbtenjačo.
Vsak dan gre naše telo skozi napore in strese, ki jih mora nekako kompenzirati. Na žalost, pa se zaradi teh sprememb zgodi, da se tkiva zakrčijo in tako spremenijo zdravo delovanje kranio-sakralnega sistema. Te kompenzacije tkiv, ki se zakrčijo, se lahko pojavijo tudi v okolici možgan in hrbtenjače, ter tako vplivajo na našo gibljivost ali nas kako drugače omejijo. Tako pride do nastanka blokad, ki omejujejo naravno, zdravo delovanje centralnega živčnega sistema; preko tega pa do motenega vpliva na delovanje vseh ostalih sistemov, ki so povezani z njim.
Na srečo se da te omejitve določiti in popraviti samo z dotikom. Lahen dotik, ki ga opravi terapevt kranio-sakralne terapije je namenjen preverjanju in rahljanju omejitev, ki omejujejo pravilno delovanje kranio-sakralnega sistema. Enaka tehnika lahnega dotika omogoča tudi sprostitev blokad v fascii, ki vpliva tudi na sproščanje mišic. Ob tem pride do vsesplošne spostitve in samozdravljenja v obliki pravilnega kranio-sakralnega ritma. S to metodo normalizacije okolice možgan in hrtenjače kraniosakralna terapija nagovarja cel spekter težav, od kronične bolečine in športnih poškodb do možganiskih kapi in nevroloških nezmožnosti. Kranio-sakralna terapija torej z lahnim dotikom vpliva na kosti medenice in lobanje, mehča vezna tkiva, ter tako deluje na boljši pretok in ritem menjave kranio-sakralne tekočine, ravno tako pa na njeno čistost, ki je pomembna za boljši pretok živčnih impulzov pa tudi hormonov po telesu.
留言