Kraniosakralna terapija – kdaj lahko pomaga?
- Lili Pipp
- Nov 10, 2022
- 2 min read

Novejše študije dokazujejo, da je kraniosakralna terapija primerna za obvladovanje bolečin in z zdravjem povezane kvalitete življenja. Ta nežna in neinvazivna tehnika uporablja palpitacijo in rahel dotik za rahljanje fascialnih zakrčenosti med glavo in trtico.
Terapevti kraniosakralne terapije smo licencirani osteopati, kiropraktiki ali maserji, ki pri svojem delu uporabljamo manualno palpitacijo za uravnovešanje kraniosakralnega sistema. Ta je odgovoren za upočasnitev srčnega utripa, povečanje delovanja črevesja in žlez z notranjim izločanjem, ravno tako rahlja gladke mišice v telesu. S kraniosakrano terapijo vplivamo na:
- Cerebrospinalno tekočino, ki je del kraniosakralnega sistema. Njena vloga je pomembna pri pojavi migrenskih epizod. Študije so namreč pokazale, da je migrenski glavobol povezan s povišanim pritiskom cerebrospinalne tekočine na možgane. Kranioskralna terapija uspešno uravna ta pritisk.
- Avtonomni živčni sistem - tako migrene kot kronične bolečine v vratu so povezane z nepravilnim delovanjem simpatetičnega živčnega sistema, ki je del avtonomnega živčnega sistema.
Kraniosakralna terapija torej uspešno lajša:
- bolečine v vratu, ki so posledica zakrčenosti mišic v bazi lobanje in načinu, kako premikamo glavo. Kraniosakralna terapija nežno manipulira mišice in kosti okoli teh predelov in tako pomaga k sproščanju tkiv ter tako zmanjša bolečino.
- glavobole: dostikrat so posledica udarcev v glavo. Če takoj po udarcu začnemo s kraniosakralno terapijo lahko preprečimo brazgotinjenje možganskega tkiva. Kadar gre za migrene ali glavobole, ki so posledica zastrupitve, pa s kraniosakralno terapijo dosežemo izravnavo pritiska cerebrospinalne tekočine in njeno hitrejše tvorjenje ter izločanje ter tako posledično, hitrejše razstrupljanje.
- obolenja centralnega živčnega sistema – cel sistem se dobro odziva na kraniosakralno terapijo, ki ga nežno stimulira.
- kronično utrujenost – kraniosakralna terapija uspešno reducira prevelike količine adrenalina v telesu, ki je glaven razlog kronične utrujenosti.
- fibromialgijo – kraniosakralna terapija z nežnim dotikom uspešno lajša bolečino, ki jo trpijo pacienti s fibromialgijo, ravno tako pa uspostavlja zdravo delovanje možgan, ki posledično zmanjša kroničen stres.
- neplodnost – veliko žensk, ki imajo težave s plodnostjo, trpi za kroničnim stresom. Ob kroničnem stresu se izloča toliko kortizola in adrenalina, da prepreči normalno hormonalno sliko. Kraniosakralna terapija omogoča olajšanje stresa. S pomočjo nežnega dotika nagovori pravilno delovanje hrbtenjače in funkcije možgan. Študija Ameriške osteopatske zveze je ugotovila, da je kar 60% žensk zanosilo in donosilo zdrave otroke po le treh mesecih manualne terapije, kamor spada tudi kraniosakralna terapija.
Comentaris